Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen aluevaltuutettuna oleminen ei ole ollut ruusuilla tanssimista. Yksi haastava päivä oli taas tiistaina 29.10. linjattaessa sote-keskusverkoston tarkastelusta ja Oulaskankaan profiilin muuttamisesta. Asian tekee hankalaksi se, että valtio on vetänyt liinat hyvinvointialueiden suuntaan aivan liian tiukalle.
Vasemmistoliiton aluevaltuustoryhmänä emme pitäneet esitettyä 7 sote-keskuksen arviointia (voi helposti johtaa lakkautukseen) ja jopa 100 henkilötyövuoden säästöä kestävänä. Kaikesta valtiovallan nyrpeydestä ja surkeudesta hyvinvointialueita suuntaan huolimatta perusterveydenhuoltoa ei olisi saanut ajaa huonompaan jamaan. Rankimmat vaikutukset tulevat siitä, että henkilöstöä vähennetään. Ei palvelu voi oikein pysyä ennallaan tuolloin.
Toivomme todellakin, että tulevina vuosina päästään paljon kaivatulle kehittämisen tielle. Vaihtoehtoisessa esityksessämme (jossa oli myös neljän miljoonan säästö läpimenneen seitsemän sijasta) korostettiin erityisesti hoidon jatkuvuutta. Hoidon jatkuvuus on niin sanottu Tuiran malli, jota on kuluneellakin viikolla esitelty tv:ssa. Se toimii, jokaiselle voidaan saada oma lääkäri ja toisaalta myös oma hoitaja.
Olemme Vasemmistoliitossa avoimia myös kokeiluihin asian osalta. Esimerkiksi voisimme aivan hyvin pilotoida ammatinharjoittajamallia erilaisissa ympäristöissä. Väestöpohja vaihtelee Pohjois-Pohjanmaalla niin iän, sairastavuuden, sosiaalisen taustan ja monen muun muuttujan takia. Arjen reaaliteetit ja palvelutarpeet ovat erilaiset Oulun betonilähiöissä ja esimerkiksi Koillismaan kolkilla. Ei yrittäjäriskin mukanaan tuoma ammatinharjoittajamallikaan mikään ihmetemppu ole, koska Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueella sitä pilotoitaessa saatiin aikaan sopimus ymmärtääkseni vain yhden lääkärin kanssa.
Eräs toinen vaihtoehto on antaa hoitotiimille tulospalkkio hyvistä tuloksista. Samaaan aikaan olisi kuitenkin huomioitava eettisestä vastuusta asian suhteen. Muitakin kokeiluja ja pilotteja on mahdollista tehdä, mutta pidetään järki mukana. Pidetään suitset omissa käsissä ja hyvinvointialueella järkevä portinvartijanrooli, rahaa ei todellakaan ole holvattavissa ympäriinsä. Kuten professori Juha Auvinen sanoi A-studiossa ”mitä vahvempi perusterveydenhuolto on, sen kustannustehokkaampi kokonaisterveydenhuolto on.”
Oulaskankaan osalta aluevaltuustolla on yksimielinen tahtotila jatkaa perusterveydenhuollon yöpäivystystä. Valitettavasti valtiovallan minun mielestäni väärien linjauksien takia nyt rikotaan jotain, mikä todellakin toimii eli Oulaskankaan erittäin korkealaatuinen ja kustannustehokas leikkaustoiminta eritoten tekonivelleikkauksien osalta.
Toivon todellakin, että edes perusterveydenhuollon yöpäivystys saa jatkaa ja tällä meidän aluevaltuuston arvokkaalla yhteisellä tahtotilalla on merkitystä. Kaikki muu on käsittämätöntä yhdenvertaisuuden ja välimatkojen näkökulmasta. Kouvola sai yöpäivystyksen jatkon 80 000 asukaspohjalla, kun Oulaskangas palvelee reilusti yli 100 000 asukasta ja tällä hetkellä pisimmät matkat päivystykseen OYS:iin Oulun eteläisestä tulevat olemaan liki 200 kilometria.
Kaikista raskain tämä on erityisesti niiden ammattilaisten osalta, jotka ovat Oulaskankaalla työnsä tehneet. Tämän päätöksen jälkeen alkaa lopullinen linjaaminen siitä, miten tulevaisuudessa työnkuvia kehitetään vaikkapa mahdollistamaan monipaikkaista hybridityöskentelyä. Taloudellisesta ahdinkoa käytännössä suurempi on osaaja-ahdinko. Tein aluevaltuuston yksimielisesti hyväksymän toimenpidealoitteen siitä, että henkilöstöä osallistettaisiin vahvasti uusien työnkuvien räätälöimiseen ja kehittämiseen.
Lisäksi samalla hyväksyttiin yksimieliseksi toiveeksi annettavaksi selvitys siitä, että Oulaskankaan työntekijöiden sijoittumisesta uuden profiilin myötä annetaan aluevaltuustolle tiedonanto keväällä 2025. Kun Oulaskankaan synnytykset ja Visalan psykiatrinen sairaala taannoin loppuivat, rekrytointiin heitäkin Ouluun kuin muuallekin tuolloisen sairaanhoitopiirin palvelukseen. Mutta valitettavasti ainakaan allekirjoittanut Peltolan sairaanhoitaja ei tiedä enää yhtäkään Oulussa psykiatrialla työskentelevää Visalan kollegaa, toki aikaa on kulunut jo paljon tuostakin. Yhtään ammattilaista ei olisi varaa menettää Pohteen leivistä.